השילוש הקדוש

 Holy Fuzz – V/A Compilation of fuzz driven Xian – a.1998

"… בעוד שנה אעבור… ופעמוני הנוצרים יצלצלו לתפילה. גלין, גלון! ומעל לבית-התפילה יתנשא הצלב. תנועתו תהיה… התנועה המוּכּרה לך. ידיו פרושׂות כמו לחבק את כל היקום…"

האמת, רציתי לפתוח את הפוסט עם פאראפראזה על ספר בראשית בנוסח "וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים, יְהִי פַאזז; וַיְהִי-פַאזז;" ואז הבנתי שזה יהיה נדוש ומעיק עבורכם. ברגע שלאחר מכן הבנתי שאולי גם כדאי להמנע משימוש במילה 'פאראפראזה' כי היא די מעוררת סלידה כלפי האדם שהרהיב עוז להשתמש בה; בדומה להוא שהצליח לקרוא את 'יוליסס' מבלי להתאבד, ומאז הוא משתמש במילה 'אפיזודה' כל אימת שהוא אמור להגיד 'פרק'. איכס.

front.jpg

אז, ניסיתי למחות את כל המחשבות וההקשרים הרחוקים במחשבותיי; את כל הניסיונות שהעלו חרס בדעתי; ובעיקר, את כל התירוצים שחיפשתי כדי לדבר על 'פסיכדליה נוצרית'. לא כי רובנו יהודים, ולא כי רובנו ראינו בית-תפילה נוצרי בפעם הראשונה כשאבא עצר לתדלק בצומת לטרון; אלא פשוט, כי קיימת תפיסה רווחת, אפילו בינינו, אבירי האיזוטריה, שדוחקת את הרוק הנוצרי, ה-Xian, לשולי-השוליים. ובהתחשב בכך שהפסיכדליה הנוצרית מהווה תת-תת-ז'אנר – סביר להניח שנמצא אותה בתעלת הביוב.

ב-1965 קרה מקרה.איזבל בייקר בת השש-עשרה הקליטה אלבום רוקבילי בשם I Like God's Style. אלבום שנחשב לראשון ששילב רוק עם תכנים נוצריים. בקול המזוויע שלה היא סיפרה על זה שהיא לא יכולה להתאפק – והיא כבר רוצה למות ולו רק כדי לפגוש אותו, ההוא ש-ב-ש-מ-י-י-ם, וב-אאא-רץ.

השנים חלפו להם, ואנחנו מבינים שלא הרבה קרה מאז, לפחות לא במונחים שלנו. קשה לי להודות בכך, אבל המבחר אינו עצום, בלשון המעטה. פה ושם צצים להם קברים פתוחים של יהלומי פסיכדליה נוצרית, שכמו נשלפו על-ידי הרמס מתהום-ממלכתו של האדס אל-השאול. אחד מהם, למשל, הוא האלבום Troubled של The New Creation, שעלה לפני האדמה הודות ללייבל Companion. דומה שהבלוג הזה הוא המקום היחיד בו אלבומים מעין אלה יכולים לקבל את תשומת-הלב שמגיעה להם, אך באופן טבעי הם ישובו לתהום הנשייה כל עוד יצוצו להם שגעונות חדשים.

אני, מצידי, אנסה לנטרל את גרעיני הרימון שיונקים את הפרספונות האלו בחזרה לממלכת השאול. ובמידה ולא אצליח – כבר אמצא את מי להאשים.

***

"The God of my rock; in him will I trust"
II Samuel 22:3

***

כך, הראשון מבין הפוסטים הבאים שלי אודות פסיכדליה נוצרית יעסוק דווקא באוסף (בנקודה הזו גל הפסיק לקרוא והמשיך לזפזפ, אז תרגישו חופשיים לדבר עליו) שיצא ב-1998, על גבי תקליט ודיסק, בשם Holy Fuzz. בפשטות: אוסף של שירים שנבחרו ספציפית הודות לעבודת הגיטרה שבהם, וכראוי לשם האוסף – ברובו הכמעט מוחלט אתם תמצאו פאזז שיכבס לכם את המוח. עטיפה פסיכדלית שמציגה את משה, חמוש במה שנראה כמו Stratocaster מתוצרת מצרית וארבעה (!) מלוחות-הברית. תארו לכם, עשרים דיברות. בתגובות אני אקשר את הקטעים עצמם, ועד אז – הנה רשימת התודות מצדו האחורי של התקליט:

Hidden Visions gives thanks to our Lord and Savior Jesus Christ, Lord of the Lords, King of Kings, Praise and glory to you Lord… To all the Brothers and Sisters in the Lord behind the phone lines to find everybody we were looking for to make this album… Blessings to all you and I pray that the Lord keeps overflowing your cup and to continue to spread the gospel of our Lord, Jesus Christ.

***

(המשך) "… אבל אנחנו הלא יודעים כי התנועה הזאת לא מחבקת כי אם מחנקת וכי בשם האיש המעוּנה מענים אותנו זה אלפיים שנה. אעבור ואזני תקלוטנה את השירים שישירו לכבוד אלוהי הרחמים והחמלה אשר בשמו שחטו שוחטים וישחטו אותנו עוד מאות בשנים…
האם את מבינה, רבקה?"

מתוך מכתב לרבקה אהרונסון, מאת אבשלום פיינברג,
חדרה, מוצאי-שבת, 17 יוני 1911

***

1) ה-Exkursions משיקאגו הם אלו שפותחים את האלבום עם השיר It's Been Sent Down, שלקוח מאלבומם היחיד שיצא ב-1971. הקטע המצורף נפתח עם 52 שניות של סולו תופים שהושמט מהאוסף, ובשניה ה-53 אתם נמחצים – ממש ככה – תחת כובד משקלו של הפאזז.

2) הקטע השני והגרובי הוא אחד האהובים עליי באוסף הזה. Selah מאוהיו הוציאה שלושה אלבומים באמצע שנות השבעים, והקטע שכאן לקוח מן הראשון (1975) שקיבל את השם "Consider These Words". אלבום רך יחסית לענני-הזעם שמכסים את השמיים בזמן הסולו.

3) את הקטע השלישי, הנושא את השם שלכבודו התכנסנו, לא מצאתי ב-YouTube. השיר "Jesus" של להקת הבלוז The Bridge מצפון-קרוליינה מתחיל די קליל ואוורירי והוא גם ממשיך ומסתיים כך. רק שאיפשהו באמצע, מתפלש לו בבוץ סולו גיטרה מרהיב.

4) ואם המוח שלכם עוד לא קיבל עובי של מסטיק דרוס, הנה בא הכומר Nick Freund וה-Search Party, מתוך אלבום-המופת – ואחד האלבומים האהובים עליי ביותר – Montgomery Chapel מ-1969, עליו גל כבר הספיק לכתוב, אבל זה עבר לכם מתחת לרדאר. Shame!

5) הקטע החמישי, שייך ל-Agape הבלוזרים הקליפורניים מתוך ה-45 שלהם מ-1967, Pre-Agape, שגם אותו לא הצלחתי למצוא ב-YouTube אבל מצד שני, לא מצאתי שום איזכור ל-45 הזה ב-RYM. מאיפה לעזאזל הם שלפו את הקטע הזה, In The Light? שיר שבלי הפאזז ה-מ-ט-ו-ר-ף שברקע היה יכול להחשב רגיל, אבל היי, אתם יודעים…

6) הצד הראשון נסגר עם Majic Man של Stonewood Cross, להקה של סינגל אחד ויחיד ותו לא. אלוהים אדירים, הגיטרה המובילה שכאן פשוט מדהימה! מזכירים לי קצת ה-Blue Öyster Cult, רק בלי השנינות, הדיסקוגרפיה, הכשרון… בעצם, אין קשר.

7) הצד השני נפתח עם All Saved Freak Band האוהיינים (גם כן) והשיר All Across The Nation שלפי הצד האחורי של העטיפה לקוח מאלבום בשם Sower משנת אדוננו 1975, אבל לפי RYM האלבום יצא ב-1980. תנו להם שיתווכחו בשקט.

8) כראוי לאוסף שמתיימר לדגום ממערך מקיף של אלבומים בעלי מכנה משותף, צץ לו שוב Montgomery Chapel והפעם עם You and I והגיטרה האסידית המרהיבה הזו. אלוהים, קח אותי עכשיו. לאלבום המלא >>

9) ואז, באופן די מפתיע, האוסף כאילו שמע את העקיצה שלי בנוגע לשני שירים מאותה להקה ואותו אלבום, ועושה בדיוק את אותו הדבר עם השיר Dry Ground… של ה-Exkursions! אבל למי איכפת. זה תענוג מזוקק.

10) ל-Concrete Rubber Band יש אלבום אחד מ-1974 בשם Risen Savior, משם לקוח הקטע הבא הנושא את השם Christian. פתיחה דרמטית, שמפנה מקום להקלטה באמת גרועה וחובבנית (בדיוק כמו שאנחנו אוהבים, לא?) שבתזמון 2:02 מפנה מקום לסולו הזוי ומנותק לחלוטין. אלבום שהוא בעיקרו די רך אבל עם אווירה מרחפת ורחוקה, כזו שהתרגלנו לקבל ולאהוב בעולם ההוצאות הפרטיות.

11) ל-Pressed Down, Shaken Together and Running Over מאוהיו (!) יצאו שני אלבומים; מהראשון שבהם (1972), Pressed Down, Shaken Together and Running Over, נשלפה הרצועה הבאה: Pressed Down, Shaken Together and Running Over. ואני חייב להודות, הם נשמעים כמו הוריאציה הנוצרית של קרוסבי, סטילס & נאש, לא כך?

12) ותראו מה זה, האוסף מסתיים עם (הלהקה שכבר אפשר לקרוא לה) Agape והקטע Rejoice האינסטרומנטלי ברובו, שמגיע מתוך אלבומם הראשון של Agape מ-1971.

front.jpg

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s